Цікаві факти в географії

Найбільш екологічно-чисті країни світу

Зелені дахи Норвегії (Фото: geografica.net.ua)
Зелені дахи Норвегії (Фото: geografica.net.ua)

Чи залишилися ще на нашій планеті місця, на яких не було екологічних катастроф? Так! Британське видання The Еconomist підтверджує цей факт, розмістивши на своїх сторінках ТОП-10 найбільш чистих країн світу.

До складання рейтингу було залучено велику кількість екологів з різних країн, які, розглядаючи кожну країну окремо, враховували такі чинники:

1. забруднення повітря;

2. забруднення водних ресурсів;

3. проведення сільськогосподарських робіт;

4. різноманітність флори і фауни;

5. кліматична політика країни;

6. стан навколишнього середовища

(Детальніше)


Гібралтар названий на честь раба

Скеля Гібралтару (Фото: topwar.ru)
Скеля Гібралтару (Фото: topwar.ru)

Послідовники Мухаммеда вийшли з Аравії після його смерті в 632 році і до кінця VII століття їх нащадки завоювали всю Північну Африку. Перше мусульманське вторгнення в Іберію було в 710 році, коли невелика група розвідки проникла в найпівденніший пункт півострова. На наступний рік колишній раб, бербер, на ім'я Тарік ібн-Зіяд (Tariq ibn-Ziyad) очолив армію приблизно в 7000 воїнів, вони завоювали скелю на березі, яка підноситься над входом в Середземномор'я. Воїни назвали скелю Джабал Тарік (Jabal Tariq), або «Гора Таріка», але згодом при вимові християнськими мовами, назва змінилася на Гібралтар.

До вторгнення на Іберійський півострів Таріка, було багато невеликих вторгнень, якими керував Тріфу ібн Малик Накло (Tarif ibn Malik Nakli), який вважав, що Іспанія слабка і готова для вторгнення. Згідно Тіто Валею (Tito Vallejo), в його статті в гібралтарської хроніці, коли Тарік прибув в Гібралтар в 711 році, скелю назвали Джабал Аль Фат (Jabal Al Fath) і довколишнє місто - Мединат Аль Фат (Medinat Al Fath), які означають «Гора Перемоги» і «Місто Перемоги» відповідно.

Детальніше...


Цікаві факти про залізо

(Фото: geo.web.ru)
(Фото: geo.web.ru)

Залізо (позначається хімічним символом Fe, вимовляється по-латині як ferrum) - це сріблясто-білий метал. Залізо без домішок інших елементів м'яке, гнучке і пластичне (його можна витягати в тонкий дріт).

При кімнатній температурі залізо легко намагнічується. Однак його важко намагнітити в нагрітому вигляді. Магнітні властивості заліза зникають при температурі близько + 800 ° С.

У чистому природному стані залізо зустрічається лише в небагатьох місцях на Землі наприклад на заході Гренландії. Чисте залізо іноді знаходять в метеоритах. Набагато частіше залізо зустрічається у вигляді хімічних сполук. Залізо витягують з руд, що містять такі мінерали, як гематит, гетит, магнетит, сидерит і пірит.

Детальніше...


Сіленд - унікальна самопроголошена карликова держава!

Самопроголошена держава Сіленд (Фото: vokrugsveta.ru)
Самопроголошена держава Сіленд (Фото: vokrugsveta.ru)

Як не дивно, але те що ви бачите на зображенні і є ця сама держава. Розкажу детальніше:

Територія цієї держави утворилася в ході Другої світової війни. Повітряно-морські сили Великобританії в 1942 році побудували на підходах до берега ряд платформ. Під час війни на них розміщувалися зенітні знаряддя і постійно присутній гарнізон з 200 осіб. Пізніше, вже після війни, велика частина веж була знищена, але одна з них, а саме Рафс-Тауер, будучи за кордоном британській території на водних просторах, залишилася недоторканою. Педді Рой Бейтс, відставний майор, в 1966 році обрав цю вежу для розміщення власної піратської радіостанції "Britain's Better Music Station". І щоб уникнути судових проблем, з боку влади Великобританії, Бейтс оголошує вежу суверенною країною, а себе проголошує князем Роєм I. Днем проголошення Сіленд прийнято вважати 2 вересня 1967. Цей знаменний для країни день прийнято вважати як головне національне державне свято.

Детальніше...


Колись пустеля Сахара була садом

(Фото: free-desktop-backgrounds.net)
(Фото: free-desktop-backgrounds.net)

У 2008 році кілька вчених з Канади, Німеччини та США під керівництвом Стефана Крепліна з Інституту доісторичної геології в результаті проведених досліджень виявили, що Сахара перетворилася на пустелю зовсім недавно, близько 2700 років тому, через дуже повільну еволюцію клімату. До таких висновків вони прийшли після вивчення геологічних відкладень, піднятих з надр озера Йоа, яке розміщене на півночі Чаду. Вони з'ясували, що 6 тисяч років тому на місці сучасної пустелі росли дерева, текли річки і було безліч озер.

Детальніше..


Найцікавіші факти про коралові рифи

Великий бар'єрний риф (Фото: phototrip.org.ua)
Великий бар'єрний риф (Фото: phototrip.org.ua)

Цікаво, що коралові рифи перебувають в океані уздовж екватора по всьому світу, але вони не утворюються від геологічних процесів. Рифи були побудовані за багато років діяльності крихітних організмів - коралів. Корали відносяться до того ж сімейства тварин, що й медузи. Вони починають життя, як маленькі, мікроскопічні поліпи, які плавають в морі, але з часом осідають в колонії таких же істот. Їх крихітний організм витягує корисні копалини з морської води (карбонат кальцію) і використовує його для формування твердої оболонки навколо тіла. Цікавий факт, що після смерті корала, його захисна оболонка залишається в кладці існуючих рифів. Цей процес називається акреція і, як ви розумієте, це дуже повільний процес. Протягом багатьох тисяч років, накопичення цих крихітних організмів побудувало цілі гори в океані.

Детальніше ...


Чому аборигени з'їли Кука

(Фото: i-fakt.ru)
(Фото: i-fakt.ru)

Про незавидну долю мореплавця Джеймса Кука більшості обивателів відомо по пісні Володимира Висоцького "Чому аборигени з'їли Кука", але насправді це не зовсім так ...

Найбільший британський дослідник Джеймс Кук здійснив дві навколосвітні подорожі і безліч видатних географічних відкриттів, що значно розширили уявлення людей про світ. На честь нього названо протоку між північним і південним островами Нової Зеландії, архіпелаг Острова Кука і безліч невеликих бухт і заток. У 1778 році Кук відкрив південно-східні Гавайські острови, де і сталися фатальні події.


Детальніше...